![COMARCH](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/comarch.png)
![BPSC FORTERRO](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/bpsc.png)
Aż 99% firm w regionie EMEA zamierza inwestować w rozwiązania chmurowe, a 78% chce dzięki temu szybciej wdrażać narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) – wynika z badania Red Hat. Rozwój nowych technologii nie obywa się jednak bez wyzwań. Do najczęściej wymienianych barier na drodze do wprowadzania nowych narzędzi IT należą luka kompetencyjna oraz brak współpracy między poszczególnymi działami w firmach, czyli tzw. silosy organizacyjne. Ponad połowa badanych przedsiębiorstw (52%) spotyka się z tą przeszkodą często lub stale.
Generatywna sztuczna inteligencja zyskuje na znaczeniu w branży ubezpieczeniowej, stając się jednym z kluczowych obszarów inwestycyjnych na nadchodzący rok. Według badania SAS, 89 proc. firm z tego sektora zamierza wdrożyć narzędzia oparte na tej technologii w najbliższych miesiącach. Jednak mimo dynamicznego rozwoju, wiele organizacji nadal mierzy się z wyzwaniami związanymi z regulacjami oraz odpowiedzialnym wykorzystaniem AI.
Wdrażanie sztucznej inteligencji wśród pracowników biurowych na całym świecie spowalnia, a zmiana ta jest w dużej mierze spowodowana przez pracowników w Stanach Zjednoczonych, co udowadniają najnowsze dane wskaźnika Workforce Index firmy Slack, Pomimo tego, że liderzy biznesowi nadal podkreślają pilną potrzebę wykorzystania tej technologii, wskaźniki adopcji sztucznej inteligencji wśród pracowników w USA utknęły w martwym punkcie i w ciągu ostatnich trzech miesięcy urosły z 32% do zaledwie 33% (w porównaniu do wzrostu o osiem punktów procentowych rok temu).
![SYMFONIA](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/symfonia-logo-2022.jpg)
![SAP](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/sap_logo.png)
Połączenie zaawansowanych technologii z kreatywnością człowieka, zrównoważonym rozwojem oraz potrzebami społecznymi – tak w kilku słowach można zdefiniować Przemysł 5.0. W Polsce jesteśmy na początku tej drogi, ale mamy duże pole do rozwoju. Według unijnych danych polskie firmy dopiero rozpoczynają wdrażanie nowych technologii, takich jak IoT, AR/VR, automatyka i AI. Jednocześnie przekłada to się na możliwości szybkiego postępu i nadrobienia dystansu do innych krajów UE.
![TODIS](https://www.todis.pl/images/stories/Logo/todis.jpg)
![COMARCH](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/comarch.png)
W trakcie konferencji SAP NOW 2024, Mateusz Łopuszyński z SAP oraz Piotr Galiński z Fortaco zaprezentowali szczegóły dotyczące projektu Everest, który jest kompleksowym wdrożeniem systemów SAP w międzynarodowej strukturze produkcyjnej Fortaco. Wykorzystanie usług SAP Premium Engagement było jednym z głównych tematów omawianych podczas tej prelekcji, ukazując, jak kluczową rolę odgrywa współpraca na najwyższym poziomie w realizacji takich przedsięwzięć.
![SYMFONIA](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/symfonia-logo-2022.jpg)
![ANEGIS](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/anegis-2018.jpg)
Systemy ERP w chmurze zdobywają coraz większą popularność dzięki elastyczności, skalowalności i niższym kosztom początkowym w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań on-premise. Niemniej jednak, aby podejmować świadome decyzje biznesowe, kluczowe jest pełne zrozumienie zarówno bezpośrednich, jak i ukrytych kosztów związanych z ich wdrożeniem. Poniżej przedstawiamy szczegółową analizę prezentującą koszt wdrożenia systemu ERP w chmurze.
![COMARCH](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/comarch.png)
W dobie zaawansowanej technologii, wiele firm staje przed dylematem: czy zainwestować w zintegrowany system ERP, który obejmuje wszystkie aspekty działalności firmy, czy skorzystać z różnych, wyspecjalizowanych narzędzi od różnych dostawców, które są połączone za pomocą technologii API? Wbrew tradycyjnym przekonaniom, rozwiązania modułowe dostarczane przez różnych dostawców często przewyższają zintegrowane systemy ERP (Enterprise Resource Planning) pod względem funkcjonalności i efektywności.
Globalnie rynek IT czekają nowości w obszarze AI. Każdy dostawca i duży gracz na rynku obiecuje rozwój tej technologii. Dużo namiesza zapewne Google. Chodzi o jego nowy komputer kwantowy, który według zapowiedzi ma moc 70 kubitów i jest 241 milionów razy szybszy, od tradycyjnego superkomputera. Połączone możliwości większych mocy obliczeniowych i AI będą ogromne.
Generatywna Sztuczna Inteligencja (Gen AI) zyskuje na znaczeniu jako kluczowy element strategii rozwoju firm. Z badania Deloitte wynika, że aż 67 proc. przedsiębiorstw, które wdrożyły tę technologię, odnotowało wyraźne korzyści. Jednak wiele z nich wciąż zmaga się z wyzwaniami w przekształcaniu eksperymentów w skalowalne rozwiązania. Problemem są dane.
Sztuczna inteligencja staje się elementem, który przyspiesza procesy w biznesie. Kto nie spojrzy odważnie w kierunku AI, pozostanie w tyle. Wycieki poufnych danych czy naruszenia własności intelektualnej to tylko część trudności związanych z implementacją rozwiązań generatywnej sztucznej inteligencji.
Coraz bardziej dynamiczny rozwój technologii oraz kompleksowość cyberzagrozeń wywierają nacisk na zwiększanie poziomu bezpieczeństwa zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W tym celu Unia Europejska wprowadziła nową dyrektywę NIS2, która nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek spełnienia rygorystycznych kryteriów dotyczących m.in. analizy ryzyka, ochrony informacji czy oceny wdrażania środków bezpieczeństwa. Choć może się to wydawać kolejnym utrudnieniem dla przedsiębiorców, istnieją 3 strategie, dzięki którym dostosowanie firm do nowych wymogów nie będzie tak skomplikowane.
![BPSC](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/bpsc.jpg)
![SYMFONIA](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/symfonia-logo-2022.jpg)
![SYMFONIA](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/symfonia-logo-2022.jpg)
![SYMFONIA](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/symfonia-logo-2022.jpg)
![BPSC FORTERRO](/images/stories/Logo/bpsc.png)
Z każdym rokiem rośnie skala cyberataków narażających przedsiębiorstwa na straty finansowe, a w najgorszym razie doprowadzających firmy do bankructwa. Problem jest poważny, a zgodnie z raportem Palo Alto Networks aż 70% organizacji przemysłowych doświadczyło cyberataku w ciągu ostatniego roku, a dla 25% z nich incydent poskutkował wstrzymaniem działalności.
![SAP](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/sap_logo.png)
To, że produkcja przemysłowa na świecie staje się coraz bardziej złożona, a konkurencja między przedsiębiorstwami coraz bardziej zacięta, jest naszą codzienną rzeczywistością. Wygrywa ten, który doskonali swoje procesy, m.in. eliminując marnotrawstwo. Efektywność operacyjna staje się kluczowym czynnikiem sukcesu dla firm dążących do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.
W ciągu ostatniego roku Polska staje się coraz bardziej dynamicznym polem dla innowacji w sektorze Przemysłu 4.0, mimo iż wiele firm nadal zmaga się z wyzwaniami ekonomicznymi i organizacyjnymi. Raport "Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024", opracowany przez APA Group, rzuca światło na obecny stan technologii i transformacji cyfrowej w polskich przedsiębiorstwach. Jego wyniki dostarczają wartościowych wskazówek dotyczących przyszłych kierunków rozwoju.
![SAP](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/sap_logo.png)
![ANEGIS](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/anegis-2018.jpg)
Sztuczna inteligencja sprawiła, że prowadzanie cyberataków stało się łatwiejsze. Pozwala między innymi na szybką identyfikację podatności ofiar na konkretne zagrożenia, a także jest w stanie napisać przestępcom gotowy złośliwy kod lub duże jego fragmenty. Jednak równocześnie może funkcjonować nie tylko jako narzędzie ofensywne – w rękach zespołów ds. cyberbezpieczeństwa staje się skutecznym rozwiązaniem ochronnym, wyrównującym szanse w walce pomiędzy firmami a cyberprzestępcami.
![BPSC](https://www.erp-view.pl/images/stories/Logo/bpsc.jpg)
W ramach realizacji globalnej strategii "Carrefour 2026", Carrefour przeprowadza dalszą cyfryzację swoich operacji na rynku polskim. Firma wdrożyła nowoczesny system CRM opracowany przez Salesforce, który ma na celu ulepszenie interakcji z klientami oraz poprawę wydajności procesów obsługi klienta.